خالی کردن مفصل زانو: علت و درمان

 relieve-arthritis-pain-in-shoulder-foot-ray-x-normal-philadelphia-pennsylvania-31629

خالی کردن زانو ، یا بی ثباتی ناگهانی زانو ها وضعیتی است که ممکن است بر اثر دلایل مختلفی از آرتروز زانو گرفته تا کجی کشکک زانو یا پارگی رباط صلیبی زانو، پارگی مینیسک زانو اتفاق بیفتد. بعد از تشخیص دلیل ضعف زانو ها ، پزشک شما می تواند برای درمان خالی کردن زانو ها ، یک برنامه درمانی شامل استفاده از دارو ها و انجام تمرینات مناسب را برای شما در نظر بگیرد. در برخی موارد ممکن است تنها راه درمان ، انجام عمل جراحی باشد و در مواردی نیز درمان میتواند به سادگی تغییر رژیم غذایی یا تغییر روند تمرین یا ورزش کردن شما باشد. شما باید برای تشخیص علت خالی کردن زانو ها به پزشک مراجعه کنید، در زمان قبل از مراجعه می توانید برای جلوگیری از آسیب بیشتر زانو تا حد ممکن استراحت کنید ، هنگام راه رفتن از عصا استفاده کنید و برای تسکین درد خالی شدن زانو و التهاب زانو به طور متناوب از کمپرس سرد و گرم استفاده کنید.

علت ها و دلایل

اولین قدم در درمان خالی کردن زانو ها ، پی بردن به علت خالی شدن زانو است. پزشک متخصص با معاینه زانو های شما می تواند دلیل اصلی ضعف زانو و خالی کردن آن را به دقت مشخص کند.

دلایلی که معمولا منجر به خالی کردن زانو ها می شوند شامل بیماری هایی می شود که موجب آسیب زدن به مفصل زانو می شوند مانند ارتروز زانو  و کندوکلکنوسیس( در این بیماری در سطح غضروف زانو رسوبات کلسیم تشکیل می شود) که باعث تحلیل رفتن بافت غضروفی مفصل زانو و نهایتا به خالی کردن زانو ها منجر می شوند. دررفتگی کشکک زانو ( و بی ثباتی کشکک زانو ) بطور مکرر خصوصا در افرادی که به بیماری های مفصل زانو مبتلا نیستند و آسیبی نیز به زانوی آن ها وارد نشده ، از دلایل شایع خالی کردن زانو ها است. بی ثباتی کشکک زانو یا دررفتگی زانو می تواند باعث شود که به طور واضحی کشکک زانو از جای خودش روی مفصل زانو جا به جا شود و شخص احساس می کند که استخوان های زانوی او هنگام حرکت روی هم ساییده می شوند وصدای قیژ قیژ یا قرچ قوروچ می دهند. وارد شدن یک آسیب ناگهانی به مفصل زانو نیز می اواند موجب خالی کردن زانو ها شود ، خصوصا که در طی آن رباط های زانو و ماهیچه های اطراف زانو نیز صدمه دیده باشند.

تشخیص

پزشک متخصص می تواند با استفاده از روش های گوناگونی به دلیل خالی کردن زانو و ناپایداری زانو در هنگام خم کردن آن ، پی ببرد. پزشک از شما سوال می کند تا یک سابقه پزشکی دقیق از شما داشته باشد. او درباره این که برای چه مدت زمانی این علائم را داشته اید و یا این که زمان وارد شدن آسیب به زانوی خود را می دانید یا نه ، از شما سوال می کند. پزشک در حین معاینه برای بررسی آسیب وارد شده به زانو به نواحی مختلف زانو فشار می آورد و زانو را خم راست می کند و می چرخاند.

بسته به شدت آسیب ، ممکن است از شما بخواهد کمی راه بروید و یا خودتان زانویتان را خم و راست کنید . برای تشخیص دقیق تر ممکن است پزشک انجام تست های رادیوگرافی یا اسکن ام آر آی را نیز تجویز کند تا درون زانوی شما را ببینید.

راه ها و روش های درمان

شیوه درمان خالی شدن زانو به علت ایجاد کننده آن بستگی دارد. به طور مثال در صورتی که مشکلات کشکک زانو دارید پزشک به شما مراقبت های خانگی مانند استراحت کردن و استفاده از کمپرس سرد را توصیه می کند و مصرف داروهای ضد التهاب و انجام حرکات اصلاحی بعد از رفع ورم زانو ، برای تقویت عضلات زانو را تجویز می کند.

در صورتی که لیگامنت های زانوی شما آسیب ایده باشد نیز درمان به شدت آسیب دیدگی بستگی دارد.. در موارد آسیب های کم و متوسط پزشک روش های فیزیوتراپی را تجویز می کند اما در صورت پارگی کامل لیگامنت انجام عمل جراحی بازسازی رباط ضروری است.

در ادامه برخی روش های درمانی متداول برای خالی کرن زانو را خواهید خواند :

دارو

بعد از تعیین علت خالی کردن زانو و محل آسیب پزشک داروی مناسب با شرایط شما مانند مسکن هایی مثل استامینوفن یا داروهای قوی تر ضد التهاب غیر استروئیدی تجویز می کند. استفاده از برخی پماد های موضعی نیز به درمان زانو درد کمک خواهد کرد. در صورتی که شما به آرتروز مبتلا باشید ممکن است تزریق استروئید یا ژل ( هیالورونیک) به درون مفصل شما انجام شود. در موارد ابتلا به روماتیسم یا پسوریازیس نیز از داروهای DMARDs استفاده می شود.

فیزیوتراپی

همراه با مصرف دارو ، می توانید درمان های فیزیوتراپی را انجام دهید تا زانو های خود را تقویت کنید. فیزیوتراپیست می تواند تمرینات و حرکات مخصوصی برای درمان خالی کردن زانو ها تجویز کند ، این تمرینات کشش و قدرت عضلات نگهدارنده زانو و عضلات کشاله ران و لگن را بالا می برد.

یکی از تمریناتی که اکثرا توصیه می شود این است که یک وزنه سبک به مچ پای آسیب دیده ببندید ، روی یک صندلی بنشینید و پای خود را بالا ببرید ( تا جای که زانو راست شود) ، برای چند لحظه این حالت را حفظ کنید و پا را دوباره به زمین برگردانید.

این تمرین عضلات چهار سر رانی را تقویت می کند و برای کاهش درد ناشی از ساییدگی کشکک زانو مناسب است . فیزیوتراپیست ها همچنین ورزش هایی را تجویز می کنند که سیستم قلبی – عروقی را تحت تاثیر قرار می دهد اما به زانو فشار وارد نمیکند ، مانند شنا کردن و استفاده از دستگاه الپتیکال.

تغییر در عادات زندگی و استفاده از مکمل های غذایی

تغییر در برخی عادات و روش های زندگی نیز می تواند به درمان خالی کردن زانو ها کمک کند . افرادی که وزن بالایی دارند به احتمال بیشتری به خالی کردن زانو ، دچار می شوند ، بنابراین اگر اضافه وزن دارید ، کم کردن وزن در کنار استفاده از داروهای مکمل برای تقویت مفاصل به شما توصیه می شود. در صورتی که سن شما بالاست، از آن جایی که با بالا رفتن سن مفاصل فرسایش میابند ،  استفاده از داروهایی که موجب تقویت مفاصل می شود مانند ویتامین سی و دی می تواند مفید باشد.

بسیاری از پزشکان نیز مکمل هایی حاوی گلوکوز امین را نیز که به کاهش زانو درد کمک می کند ، تجویز میکنند.

جراحی

در برخی موارد برای درمان خالی کردن زانو و آرتروز زانو نیاز به انجام عمل جراحی می باشد ، به خصوص در مواردی که بر اثر آسیب تکه هایی از استخوان یا بافت زانو ( که از آن جدا شده اند ) درون مفصل زانو گیر افتاده اند و مانع از عملکرد صحیح زانو می شوند.از آن جایی که تکه ها درون مفصل زانو شناور هستند ممکن است به طور ناگهانی مانع از حرکت کردن یا تحمل وزن بدن توسط زانو شده و منجر به خالی کردن زانو در هنگام راه رفتن یا ایستادن فرد شوند. در طی عمل جراحی ، جراح این تکه های رها شده در مفصل را از درون آن خارج می کند و همچنین رباط یا هر قسمتی از زانو را که آسیب دیده است بازسازی می کند.

عمل جراحی زانو می تواند توسط آرتروسکوپی انجام شود که در صورت نیازی به بستری کردن و ماندن شخص در بیمارستان پس از عمل جراحی نیست. در این عمل دو برش بسیار کوچک روی دو طرف زانو ایجاد می شود و از طریق آن جراح یک دوربین کوچک و وسایل ریز جراحی را به درون زانو می فرستد و عمل را انجام می دهد .

در مواردی که آسیب وارد شده به زانو بسیار شدید باشد ، ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی باز و تعویض کامل یا تعویض قسمتی از مفصل زانو  برای رفع زانو درد باشد.