ورم پشت زانو و کیست بیکر : علت و درمان

ث

یکی از بیماری های شایع زانو کیست مینیسک و کیست بیکر میباشد که کیست بیکر یک کیست پر از مایع است که در نتیجه برجستگی و احساس سفتی پشت زانو و نهایتا ورم پشت زانو ایجاد می شود. درد بیمار در این حالت می تواند با خم و راست شدن کامل مفصل زانو یا در هنگام انجام فعالیت تشدید گردد.

در اصطلاح به کیست بیکر زانو کیست پوپلیته ال نیز گفته می شود، معمولاً در نتیجه مشکلات مفصل زانو همچون ابتلا به آرتروز زانو یا ساییدگی زانو ایجاد می شود. هر دوی این شرایط می تواند باعث شود مفصل زانو مایع بیش از حد تولید کرده و در نهایت باعث ایجاد کیست بیکر و آب آوردن زانو شود که در این صورت باید به درمان کیست بیکر زانو بپردازد.

علائم و نشانه ها

 از علائم کیست بیکر زانو میتوان گفت در بعضی موارد، کیست بیکر هیچ علائمی از درد برای بیمار به همراه ندارد و ممکن است بیمار در این رابطه ناراحتی احساس نکند. به هر حال علائم کیست بیکر می تواند بصورت زیر برای بیمار  باشد:

 • ورم پشت زانو و گاهی اوقات در ناحیه ساق پا
 • زانو درد
 • سفت شدن و عدم توانایی خم کردن کامل زانو

 ممکن است علایم کیست بیکر زانو پس از انجام فعالیت یا در هنگام ایستادن طولانی مدت تشدید شود.

علت ها و دلایل

علت درد پشت زانو در ورم پشت زانو و کیست بیکر اینست که مایع روان کننده مفصل به نام مایع مفصلی به حرکت هموار مفصل و کاهش اصطکاک بین بخش های متحرک مفصل کمک موثر می کند. اما گاهی اوقات مفصل می تواند بیش از حد لازم مایع مفصلی تولید کند و این شرایط ممکن است باعث تجمع مایع در یک ناحیه مشخص پشت زانو (کیسه رکبی) و تشکیل کیست بیکر گردد. علت کیست بیکر می تواند به عوامل زیر مربوط باشد:

 • التهاب مفصل زانو که در انواع مختلف موارد ابتلا به آرتروز مشاهده می شود
 • آسیب دیدگی زانو همچون پارگی غضروف

نحوه تشخیص

علت کیست بیکر را اغلب می توان با معاینه فیزیکی بیمار تشخیص داد. اما بعضی از علائم و نشانه های کیست بیکر می تواند نشانه ای از مشکلات جدی تر همچون تشکیل لخته خون، آنورسیم یا تومور باشد، پزشک ممکن است از سایر روش های تصویر برداری غیر تهاجمی برای تشخیص بهتر مشکل به شرح زیر استفاده کند:

 • امواج مافوق صوت
 • عکس برداری رادیولوژی
 • اسکن ام آر آی (MRI)

راه ها و روش های درمان

گاهی اوقات کیست بیکر  و ورم زانو به خودی خود بر طرف می شود. به هر حال، در صورتی که کیست بزرگ بوده و باعث ایجاد درد پشت زانو شود، پزشک ممکن است استفاده از روش های درمان کیست بیکر که در  زیر آمده را به بیمار توصیه نماید:

 • دارو درمانی: پزشک ممکن است از تزریق داروهای کورتیکو استروئید همچون کورتیزون به محل مفصل زانو برای کاهش التهاب آن استفاده کند. انجام این کار می تواند باعث درمان درد پشت زانو شود، اما همواره نمی تواند از عود مجدد مشکل پیش گیری نماید.
 • تخلیه مایع مفصلی: پزشک می تواند ورم پشت زانو و مایع مفصل را با استفاده از یک سوزن تخلیه کند. در اصطلاح به این کار اسپیریشن می گویند و این درمان با توجه به تصویر مافوق صوت تهیه شده از محل مفصل، انجام می شود.
 • فیزیوتراپی: استفاده از یخ، باند پیچی مفصل و چوب زیر بغل می تواند به کاهش علت زانو درد و التهاب ایجاد شده در این حالت کمک نماید. انجام تمرین های حرکتی تقویتی و تمرین های مربوط به افزایش دامنه حرکت نیز می تواند به آرامی به عضلات اطراف مفصل کمک کرده و باعث کاهش علائم بیماری کیست بیکر و حفظ عملکرد مفصل زانو شود.
 • عمل جراحی خارج کردن کیست: از این روش درمان کیست زانو بطور خاص زمانی استفاده می شود که کیست بیکر بسیار بزرگ شده یا دردناک شود و استفاده از سایر روش های درمانی بر روی آن اثربخش نباشد. گاهی اوقات، روش عمل جراحی برای قطع کردن ارتباط بین کیست بیکر و مفصل زانو استفاده می شود. انجام این کار معمولاً از طریق عمل جراحی آرتروسکوپی صورت می گیرد. علاوه بر این در شرایط خاص می توان کیست را با استفاده از علم جراحی باز از بدن خارج کرد. علاوه بر این امکان انجام عمل جراحی برای درمان مشکلات دیگر ایجاد شده برای بیمار همچون ترمیم و درمان پارگی مینیسک زانو بطور همزمان نیز وجود دارد.