نحوه استفاده از عصا و واکر

نحوه استفاده از واکر و عصا

در صورت بروز شکستگی در اندام های تحتانی بدن مانند پاها، استفاده از عصا و یا واکر در طول دوران نقاهت و بهبودی از سوی پزشک توصیه می شود، با این کار، از وارد آمدن فشار بر روی پای آسیب دیده کاسته خواهد شد و بیمار با امنیت بیشتری قادر به انجام کارهای روزانه خود می باشد.
در روزهای اول استفاده از عصا و واکر، بهتر است فردی بیمار را همراهی کند. قطعا در ابتدا کار با عصا و واکر سخت خواهد بود، اما با تمرین به راحتی می توان  از این وسیله استفاده کرد.محیط خانه را ایمن کنید

برخی تغییرات ساده در چیدمان وسایل خانه، از سر خوردن و یا زمین خوردن هنگام استفاده از عصا و واکر پیشگیری می کند:

قالیچه ها و هر وسیله ای که احتمال زمین خوردن را افزایش می دهند، از روی زمین جمع کنید

برای راه رفتن در خانه، محیط بازی را ایجاد کنید

فضای خانه نور کافی داشته باشد

در حمام، از زیرپایی استفاده کنید تا احتمال لیز خوردن از بین برود

وسایل مورد نیاز را در دسترس قرار دهید

عصای زیر بغل

بعد از هر گونه آسیب و جراحی، جهت پیشگیری از وارد آمدن فشار به پای آسیب دیده، باید از عصا استفاده شود. پوزیشن صحیح استفاده از عصا به شرح زیر می باشد:

هنگام ایستادن، بالای عصا باید ۳-۵ سانتی متری پایین زیر بغل بیفتد.

دسته های عصا باید در راستای خط مفصل ران باشند.

آرنج باید کمی خمیده باشد.

جهت پیشگیری از بروز آسیب به رگ ها و عصب موجود در زیر بغل، وزن بدن باید روی دست ها بیفتد نه زیر بغل.

راه رفتن با عصا

هنگام راه رفتن با عصا، کمی به سمت جلو خم شوید و عصا را به اندازه یک پا در جلوی خود قرار دهید. هنگام راه رفتن وزن خود را بر روی عصا بیندازید و ابتدا پای آسیب دیده را جلو بگذارید. زمانی که پای سالم بر روی زمین قرار گرفت، عصا را مجدد در جلوی بدن قرار دهید و مراحل قبل را تکرار کنید.

نشستن با عصا

هنگام نشستن با عصا، از یک صندلی محکم کمک بگیرید. پای آسیب دیده را جلوتر از بدن قرار دهید و هر دو عصا را با یک دست بگیرید. با دست دیگر، پشت صندلی را گرفته و به آرامی بنشینید. بعد از نشستن، عصا را در نزدیک ترین جای ممکن قرار دهید.
هنگام بلند شدن از روی صندلی، بدن خود را به سمت جلو بیندازید و هر دو عصا را در دست بگیرید. وزن خود را بر روی عصا انداخته و با پای سالم بلند شوید.

بالا و پایین رفتن از پله ها

هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها، باید به اندازه کافی بدن قوی و منعطف باشد. هنگام بالا و پایین رفتن، نرده را با یک دست گرفته و عصا را زیر بغل دست دیگر خود قرار دهید. هنگام بالا رفتن، ابتدا پای سالم را روی پله گذاشته و پای آسیب دیده را پشت بدن و بالاتر از سطح زمین نگه دارید. هنگام پایین آمدن، پای آسیب دیده را جلوتر از بدن گذاشته و پله ها را یکی یکی با پای سالم پایین بیایید.
گاهی می توان هنگام این کار از عصا نیز کمک گرفت. به این صورت که عصا را زیر هر دو زیر بغل گذاشته و پله ها را یکی یکی پایین بیایید و یا بالا بروید. بهتر است این کار را با پله های کم ارتفاع شروع کنید.عصای دستی

در صورتی که فردی از مشکلاتی مانند عدم تعادل، ضعف عضلات پا و یا پا درد رنج می برد، می تواند از عصا استفاده کند. افراد مسن می توانند تنها از یک عصای دستی به هنگام راه رفتن و جهت ایمنی بیشتر استفاده کنند. استفاده از عصا به افراد کمک می کند که به تنهایی قادر به راه رفتن باشند.

نحوه استفاده از عصا

هنگام بلند شدن، قسمت فوقانی عصا باید با چین های مچ دست تماس داشته باشد.

آرنج بایستی کمی در حالت خمیده قرار بگیرد.

عصا باید در دست مخالف پای آسیب دیده باشد. به عنوان مثال، در صورتی که پای چپ دچار آسیب دیدگی شده باشد، عصا باید با دست راست نگه داشته شود.

راه رفتن

جهت شروع به راه رفتن، ابتدا باید پای سالم جلو گذاشته شود و سپس پای آسیب دیده.

بالا و پایین رفتن از پله ها

جهت بالا رفتن از پله ها، عصا را با دست مخالف پای آسیب دیده بگیرید. با دستی که آزاد است، کناره های پله را بگیرید. شروع حرکت باید با پای سالم باشد.
جهت پایین آمدن از پله ها، عصا را روی پله بگذارید، ابتدا پای آسیب دیده و سپس پای سالم را روی زمین بگذارید تا وزن بدن بر روی پای سالم بیفتد.
در صورتی که احساس تعادل ندارید می توانید با هر بار قدم برداشتن بنشینید. در ابتدا در حالی که پای آسیب دیده به صورت صاف در جلویتان قرار دارد با نشستن بر پایین ترین پله شروع کنید. هر دو عصا را در طرف دیگر بدن بر روی پله ها قرار دهید. در حالی که از دست آزاد و پای سالم خود کمک می گیرید، باسن خود را به پله ی بعدی سر دهید. در این حالت جهت یکسانی را حفظ کنید.واکر

افرادی که تحت جراحی تعویض مفصل ران و یا زانو قرار می گیرند، توصیه می شود جهت حفظ تعادل شان از واکر استفاده کنند. استفاده از واکر باعث می شود وزن بدن کامل از روی پا برداشته شود و از آن جایی که بازوها نیز درگیر  می شوند، قسمتی از وزن بدن بر روی بازوها نیز خواهد افتاد.
به مرور زمان و با بهبود قوای عضلانی و استقامت، فرد قادر به تحمل وزن خود بر روی پاها خواهد بود.

هنگام ایستادن، قسمت فوقانی واکر باید با چین های مچ دست تماس داشته باشد.

آرنج باید کمی در حالت خمیده باشد.

پشت بدن باید کاملا صاف باشد و قوز نکنید.

حتما به این نکته توجه داشته باشید که نوار لاستیکی واکر پاره نباشد.

راه رفتن با واکر

ابتدا، واکر را به اندازه یک قدم در مقابل خود قرار دهید و مطمئن شوید که واکر کاملا بر روی زمین قرار داشته باشد. با هر دو دست، بالای واکر را گرفته و پای آسیب دیده را در قسمت میانی واکر قرار دهید.

نشستن با عصا

هنگام نشستن اهسته عقب بروید تا با پاهایتان صندلی را لمس کنید و سپس به آهستگی بنشینید.
هنگام بلند شدن نیز از نیروی بازوها کمک بگیرید و از کج کردن و یا کشیدن واکر به سمت خود خودداری کنید.
هرگز هنگام بالا و پایین رفتن از پله ها از واکر کمک نگیرید.