عمل جراحی آرتروسکوپی شانه چیست ؟

2092_orig

هر ساله افراد زیادی عمل جراحی شانه را انجام می دهند. افرادی که عمل جراحی شانه برای آن ها مناسب است شامل بیماران مبتلا به شانه درد شدید یا آسیب شانه ای است که توانایی آن ها در انجام فعالیت های روزمره بدون احساس درد را کاهش داده است، می شود. جراحی شانه در توانایی از سرگیری کار، ورزش و فعالیت های دیگری که دوست دارید، تفاوت قابل ملاحظه ای ایجاد می کند.

اغلب بیمارانی که جراحی آرتروسکوپی شانه را انجام می دهند خیلی زود بهبود پیدا می کنند.روش های آرتروسکوپی کم تهاجمی جدید و تجهیزات پیشرفته تر در این زمنه به ما این امکان را می دهند تا فرآیند بهبود را سریع تر کنیم. اغلب جراحی ها به صورت سرپایی از طریق ایجاد سه یا چهار برش کوچک صورت می گیرند. این مساله تا حدود زیادی درد پس از عمل را کاهش می دهد و توانبخشی پس از عمل را با کمترین جای زخم امکان پذیر می سازد.

آرتروسکوپی شانه چیست؟

 آرتروسکوپ یک لوله باریک کوچک است که از طریق یک حفره بسیار کوچک وارد مفصل می شود که از طریق آن یک دوربین فیبر نوری، منبع نور و جریان آب عبور می کنند. دوربین به یک مانتیور تلویزیونی با کیفیت با صفحه ای بزرگ وصل می شود.  با استفاده از آرتروسکوپ، جراح شانه می تواند داخل مفصل شانه را مشاهده کند و بافت ضعیف شده، پاره یا تخریب شده را تشخیص دهد.

یک یا چند برش کوچک دیگر نیز برای قرار دادن ابزارهای دیگر استفاده می شود. این برش های برای منظورهای زیر ایجاد می شود:

افزایش فضای روتاتورکاف با جدا کردن اسپرز استخوان و بورس یا بافت جای زخم ضخیم شده یا ملتهب

از بین بردن آرتریت در مفصل آکرومیوکلاویکولر – روش مام فورد

ترمیم یا اتصال مجدد رباط، لابروم یا کپسول مفصل برای بی ثباتی زانو

ترمیم پارگی تاندون شانه 

روش های آرتروسکوپی پیشرفته تر و جدیدتر منجر به زمان های بهبودی سریع تر، درد کمتر و توانبخشی سریع تر شده است.

جراحی آرتروسکوپی شانه نسبت به جراحی باز زمان ریکاوری کوتاه تری دارد و احتمالا بیمار  در چند روز اول پس از این عمل درد کمتری را احساس می کند.

دلایل جراحی آرتروسکوپی

دلایل آرتروسکوپی شانه از قرار زیر است:

پارگی تانون روتاتور کاف: این ساختار تاندون شانه است که مسئولیت بالا بردن بازو از سر را برعهده دارد

3

کپسولیت چسبنده- شانه منجمد

التهاب تاندون دو سر بازو: التهاب یا تضعیف تاندون دو سر بازو

التهاب تاندون شانه كلكيفيک- رسوب کلسیم در تاندون روتاتور کاف

سابقه دررفتگی یا جابجا شدگی شانه

پارگی های لابروم شانه-لابروم ساختاری در شانه است که به نگه داشتن شانه در سر جای خود کمک می کند. لابروم می تواند ضعیف، پاره یا جدا شود و به دبریدمان یا ترمیم نیاز دارد

2

آرتریت مفصل آکرومیوکلاویکولر- مفصل بین استخوان ترقوه و استخوان کتف ملتهب یا دچار آرتریت می شود

4

سینوویت و بورسیت- غشای مفصل پوشاننده تاندون ملتهب یا ضخیم می شود

1

اجسام آزاد : قسمتی از غضروف پوشش مفصل را جدا می کند و آزادانه در مفصل می چرخد و باعث درد و بیماری مسری می شود.

گیر افتادن شانه: معمولا با ضعف یا باریک شدن فاصله بین راس شانه ای و استخوان اخر کتف بوجود می آید. زمانی که بازو بالاتر از سر آورده می شود، درد ایجاد می شود.

عوارض جانبی جراحی

تمامی جراحی ها تا اندازه ای خطر دارند. اما خطرات مرتبط با این جراحی نسبتا کم هستند. برخی از این عوارض که باید از وجود آن ها مطلع باشید شامل عفونت، مشکلات بهبودی زخم، خونریزی و آسیب دیدگی عصب ها، عروق خونی و سطح مفصل شانه می شود. گاهی اوقات، پس  از عمل سفتی قابل توجهی را احساس می کنید که گاهی اوقات شانه منجمد نامیده می شود.

آمادگی برای جراحی

تا حد امکان در مورد عمل جراحی و اهداف جراحی اطلاعات کسب کنید. ما شما را ترغیب می کنیم تا از پزشک سوالات خود را بپرسید.

•    آزمایشات یا کارهای آزمایشگاهی پیش از عمل که پزشک برای شما تجویز کرده را تکمیل کنید

•    از کسی بخواهید تا شما را از بیمارستان شما را به خانه ببرد

•    یک هفته قبل از جراحی از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی خودداری کنید.

•    شب قبل از جراحی از خوردن یا نوشیدن پرهیز کنید.

اقدامات پس از جراحی

پس از جراحی تضمین می کنیم که درد شانه به خوبی برطرف شده است و دردی را احساس نمی کند. برای تسکین درد برای مصرف در خانه داروهای مسکنی برای شما تجویز می شود. بازوی شما آتل بندی یا گچ گرفته می شود.

جراح در زمینه استراحت مناسب و ورزش های مناسب برای درمان بی ثباتی زانو شما و خانواده شما را آموزش می دهد.

ریکاوری پس از جراحی

 چند روز اول پس از جراحی به داروهای مسکن نیاز دارید و عموما توصیه می شود که فعالیت های سبکی در سطح کمر را پس از چند روز از سر بگیرند. اغلب بیماران در عرض یک هفته تا سه ماه پس از عمل به صورت کامل بهبودی پیدا می کنند و می توانند کار یا فعالیت های نرمال خود را از سربگیرند. پس از حدود چهار تا شش هفته، می توانید شانه خود را بار دیگر استحکام ببخشید.  اغلب بیماران در عرض سه تا شش ماه بیشترین بهبودی را بدست می آورند. بعضی از بیماران برای بهبودی به زمان بیشتری نیاز دارند.

توانبخشی پس از جراحی

پزشک متخصص بیماری های شانه حرکات ورزشی را برای شما نمایش می دهد که می توانید برای جلوگیری و ورم انجام دهید. حرکت دادن انگشتان، دست ها و آرنج، حتی اگر هنوز نمی توانید شانه خود را تکان بدهید، بسیار مهم است. شما باید از بلند کردن اشیا پرهیز کنید تا از کشیدگی عضلانی در طول فرآیند بهبودی جلوگیری کنید

مدیریت خانگی بهبودی

اغلب بیماران می توانند درعرض دو تا چهار روز پس از عمل به صورت مستقل غذا بخورند و لباس بپوشند. شما می توانید دوش بگیرید، اما  طی چند روز تا یک هفته اول باید با یک پانسمان زخم را خشک نگه دارید، در صورتی که پانسمان مرطوب شد، می توانید آن را عوض کنید. توصیه می شود که تا زمانی که در بازوهای خود استحکام و قدرت کنترل کافی را پیدا نکرده اید، رانندگی نکنید. میزان پیشرفت در بین هر فرد متغیر است.