شکستگی دنبالچه : درمان و علت

hhs2333

اگر انتهای ستون فقرات شما درد دارد و این درد موقع نشستن شدید می شود احتمالا استخوان دنبالچه شما آسیب دیده است. معمولا درد تنها به علت ضرب خوردگی و کوفتگی  است. اما گاهی ممکن است  شکستگی و یا دررفتگی هم در استخوان دنبالچه ایجاد شده باشد. اما بطور کلی این مشکل زیاد نگران کننده نیست. هر چند که ممکن است درد شما شدید و نشستن برایتان مشکل باشد. آسیب دنبالچه نیاز به درمان های ساده ای دارد حتی اگر استخوان دنبالچه شما شکسته باشد

علت ها و دلایل

شکستگی دنبالچه هم بیشتر در اثر زمین خوردن روی باسن بوجود می آید و ممکن است با یا بدون جابجایی باشد. در معاینه حساسیت نسبتاً زیادی در فشار روی استخوان دنبالچه وجود دارد.

تشخیص

پرتونگاری به تشخیص بیماری کمک می کند.

راه ها و روش های درمان

استراحت در بستر تا تسکین درد و استفاده از حلقه بادی در موقع نشستن برای جلوگیری از وارد آمدن فشار روی دنبالچه مفید است. گاه درد این بیماران طولانی و ناراحت کننده می شود و تزریق موضعی داروهای بی حس کننده توأم با استات هیدروکورتیزون و گرمادرمانی برای تسکین آن مؤثر است. به نظر بعضی از مؤلفین در مواردی که درمان های فوق مؤثر نباشند، برداشتن استخوان دنبالچه ضروری است.

نکات مهم  

اگر وزن تان زیاد است کم کردن وزن برای کاهش درد دنبالچه شما بسیار کمک کننده است.

شکل دنبالچه در رادیولوژی در افراد مختلف متفاوت است و گاهی پزشک نمی تواند بگوید که دنبالچه طبیعی است یا نه.

ممکن است این درد ناشی از بواسیر و یا بیماری های سیستم گوارشی باشد که به این قسمت انتشار دارد. پس اگر مشکلات گوارشی و یا خون در مدفوع دارید به پزشکتان اطلاع دهید.