درمان پارگی والتهاب تاندون شانه

th29

عضلات روتاتور کاف متشکل از چهار عضله در کتف شما هستند که تاندون های این عضلات به گوی استخوان بازوی شما متصل می شوند. این عضلات و تاندون ها به شما کمک می کنند تا بازوهای خود را بالا بیاورید و بچرخانید. این عضلات و تاندون ها همچنین گوی استخوان بازو را محکم در سوکت شانه شما نگه می دارند. گاهی اوقات، تاندون تنها کمی آسیب می بیند یا فرد دچار التهاب تاندون شانه می شود. گاهی اوقات، تاندون دچار پارگی کامل می شود که به این معنی که تاندون از استخوان جدا شده است. وقتی یک یا چند تاندون پاره می شود، تاندون دیگر به طور کامل به راس استخوان عضله متصل نمی شود. اغلب موارد پارگی تاندون شانه در تاندون عضله فوق خاری (سوپر اسپیناتوس) بوجود می آیند، اما بخش های دیگر روتاتور کاف نیز ممکن است دچار پارگی شوند.در بسیاری از موارد، پارگی تاندون شانه با فرسایش شروع می شود. با پیشرفت آسیب دیدگی، تاندون به صورت کامل پاره می شود، گاهی اوقات در هنگام بلند کردن یک جسم سنگین این اتفاق می افتد.

انواع

untitled

انوع پارگی تاندون شانه عبارتند از:

 • پارگی جزئی: این نوع از پارگی به بافت نرم آسیب وارد می کند، اما به طور کامل باعث جدا شدن تاندون نمی شود.
 • پارگی با ضخامت کامل: این نوع پارگی تاندون شانه، پارگی کامل نیز نام دارد. در این نوع پارگی بافت نرم به دو قسمت تقسیم می شود. در بسیاری از موارد، تاندون ها از جایی که به سر استخوان بازو متصل شده اند، جدا می شوند.

علائم و نشانه ها

علائم پارگی تاندون شانه عموما با گذشت زمان وخیم تر می شوند. علائم اولیه با استراحت تسکین پیدا می کنند، اما در نهایت علائم می توانند ثابت بمانند، این علایم پارگی تاندون شانه به شرح زیر می باشد:

 • درد و ورم در قسمت جلوی شانه یا کنار بازو
 • دردی که با بالا یا پایین آوردن بازو بوجود می آید
 • صدای تق تق در هنگام بالا آوردن بازو
 • سفتی و خشکی مفصل شانه
 • درد در هنگام بردن دست به سمت پشت
 • بی تحرکی و عدم استحکام بازوی آسیب دیده

علت

دو علت پارگی تاندون شانه آسیب دیدگی و تخریب می باشد.

 • آسیب دیدگی: در صورتی که روی بازوی خود در حالی که بیش از حد کشیده شده، زمین بخورید یا با یک حرکت سریع و ناگهانی جسمی سنگین را بلند کنید، ممکن است عضلات روتاتور کاف شما پاره شوند. این نوع پارگی و کشیدگی تاندون شانه با آسیب دیدگی های دیگر شانه از قبیل شکستگی ترقوه یا دررفتگی شانه بوجود می آید.
 • پارگی تخریبی: اغلب پارگی ها ناشی از فرسایش تاندون شانه است، که به آهستگی و در طول زمان بوجود می آید. این تخریب عموما با افزایش سن ایجاد می شود. پارگی های روتاتور کاف در بازوی که بیشتر استفاده می شود (برای مثال بازوی زاست در افراد که با دست راست می نویسند)، شایع تر می باشد. در صورتی که در یکی از شانه های خود پارگی تخریبی دارید، احتمال این که شانه دیگر نیز پارگی تاندون شانه دچار شود، افزایش پیدا می کند.

ایمپینجمنت روتاتور کاف و بورسیت یا آماس کیسه‌های مفصلی شانه نیز از دیگر علل تاندونیت شانه می باشد.

تشخیص

rotator_000010225886XSmall (1)

پزشک می تواند با معاینه شانه علت اختلال روتاتور کاف را تشخیص دهد. معاینه شامل حرکت دادن شانه در جهات مختلف و مقایسه آن با شانه سالم است. پزشک همچنین گردن شما را معاینه می کند، زیرا گردن درد گاهی اوقات باعث درد شانه ها می شود.
گاهی اوقات، پزشک تصویر برداری با اشعه ایکس یا ام آر ای را برای حذف علت های احتمالی دیگر شانه درد تجویز می کند.

درمان

هدف از درمان پارگی تاندون شانه، کاهش درد و بازیابی دامنه حرکتی است. راه های درمان متعددی برای درمان پارگی تاندون شانه وجود دارد و بهترین روش درمانی در پارگی های تاندون از جمله پارگی تاندون زانو یا شانه بستگی به شدت آسیب، نوع پارگی تاندون، سن، سطح فعالیت و سلامت عمومی بیمار دارد.

روش های درمان شانه درد بدون جراحی در آسیب دیدگی های خفیف تاندون ها (برای مثال کشیدگی تاندون شانه) و در مواردی که آسیب دیدگی با گذشت زمان وخامت پیدا نمی کند، جهت کاهش علایم التهاب تاندون شانه تجویز می شوند.

درمان بدون جراحی

shoulder-pain-relief

پزشک استراحت و محدود کردن فعالیت هایی که در آنها مجبور به بالا آوردن سر هستید را توصیه می کند. پزشک همچنین برای کمک به محافظت از شانه و ثابت نگه داشتن آن یک آتل را تجویز می کند. دیگر روش های درمان التهاب تاندون شانه عبارتند از:

 • اصلاح فعالیت: از فعالیت هایی که باعث ایجاد علل درد شانه می شود خودداری کنید.
 • داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی: داروهایی مثل ایبوپرفون و ناپروکسن باعث کاهش درد و التهاب می شود.
 • حرکات استقامتی و فیزیوتراپی: حرکات ورزشی مخصوص باعث بازیابی دامنه حرکتی و استحکام شانه می شوند. برنامه ورزشی شامل حرکات ورزشی مخصوص بهبود انعطاف پذیری و دامنه حرکتی می شود. استحکام عضلاتی که از شانه محافظت می کنند باعث تسکین و درمان درد شانه و جلوگیری از اسیب دیدگی بیشتر تاندون شانه می شود.
 • تزریق استروئید: در صورتی که استراحت، داروها و فیزیوتراپی باعث تسکین علائم شما نشود، تزریق بی حسی موضعی و کورتیزون موثر است. کورتیزون یک داروی ضد التهابی بسیار موثر است.

درمان با جراحی

در صورتی که درد شما با روش های بدون جراحی بهبود پیدا نکند، جراحی به منظور درمان پارگی تاندون شانه تجویز می شود. درد مستمر نشانه اصلی انجام جراحی است. در صورتی که بسیار فعال هستید و از بازوهای خود برای ورزش ها یا کارهایی که مستلزم بالا بردن سر هستند، استفاده می کنید، پزشک جراحی را برای شما توصیه می کند. علائم دیگری که درمان با جراحی را برای شما ضروری می سازد، از قرار زیر است:

 • علائم شما برای مدتی طولانی باقی بمانند
 • پارگی تاندون شانه شما بیش از سه سانتی متر باشد
 • در شانه خود احساس ضعف بکنید یا دامنه حرکتی شانه شما محدود می شود
 • پارگی شما ناشی از آسیب دیدگی  حاد باشد

روش های جراحی در درمان پارگی تاندون شانه به شرح زیر هستند:

آرتروسکوپی

untitled

در طول آرتروسکوپی، جراح یک دوربین کوچک که آرتروسکوپ نام دارد، به مفصل شانه شما وارد می کند. دوربین تصاویر را در یک صفحه نمایش تلویزیون نمایش می دهد و جراح از این تصاویر برای راهنمایی کردن ابزار جراحی کوچک استفاده می کند.

از آنجایی که آرتروسکوپ و ابزار جراحی باریک هستند، جراح می تواند از برش های بسیار کوچک در عوض برش های بزرگتری که برای جراحی باز نیاز است، استفاده کند. آرتروسکوپی عموما یک روش سرپایی است و کم تهاجمی ترین روش ترمیم پارگی تاندون شانه به حساب می آید.

جراحی با آرتروسکوپی از لحاظ فنی دشوارتر است و تجهیزات مختلف و مهارت بالایی برای انجام این کار نیاز است. مزایای ترمیم روتاتور کاف با آرتروسکوپی از قرار زیر است:

 1. درد کمتر پس از جراحی
 2. زمان اقامت کمتر در بیمارستان ( که معمولا به صورت عمل یک روز صورت می گیرد)
 3. از سرگیری سریع تر کار و حرکات ورزشی
 4. عموما نیازی به خارج ساختن بخیه نیست
 5. عوارض زخم کمتر
 6. طول دروه درمان کوتاهتر

جراحی باز

در روش جراحی باز برای درمان پارگی تاندون شانه از دور روش استفاده می شود که در ادامه شرح داده می شود.

در روش اول، از آرتروسکوپی برای ارزیابی و درمان آسیب به ساختارهای دیگر داخل مفصل استفاده می کند. وقتی قسمت آرتروسکوپی این عمل جراحی انجام شد، جراح از طریق برش بازکوچک عضلات روتاتور کاف را ترمیم می کند. در طول ترمیم تاندون، جراح ساختارهای شانه را در مستقیم نگاه می کند، بجای اینکه آنها را از طریق صفحه نمایش نگاه کند.

در روش دوم، به یک برش جراحی باز (با طول چندین سانتی متر) نیاز است. جراح برشی روی شانه ایجاد می کند و عضله شانه را جدا می کند تا به تاندون پاره شده دسترسی پیدا کند. در صورتی که پارگی بزرگ یا پیچیده باشد، یا در صورتی که بازسازی بیشتری مثل انتقال تاندون نیاز باشد، به این نوع جراحی نیاز دارند.

جراحی باز اولین روش جراحی مورد استفاده برای پارگی تاندون شانه است. با گذشت زمان، تجربه جراح و فن آوری جدید منجر به روش های کم تهاجمی تر شده است.

عوارض جراحی

تمامی جراحی ها خطراتی را در بردارند. شما و پزشک می توانید بر اساس وضعیت سلامتی کلی خود به خطراتی که احتمالا بوجود می آیند، پی ببرید. جراحی عضلات روتاتور کاف برای اغلب افراد بی خطر است. شایع ترین عوارض این جراحی عفونت و پارگی مجدد تاندون شانه است.

بهبودی

پس از جراحی، به مدت 1 تا 2 ساعت قبل از ترخیص شدن از بیمارستان، در اتاق ریکاوری باقی می مانید. اگر چه بهبودی پس از آرتروسکوپی نسبت به جراحی باز سریع تر صورت می گیرد، هنوز بهبودی کامل شانه شما به چند هفته زمان نیاز دارد.

حداقل تا یک هفته پس از جراحی احساس درد و ناراحتی می کند. چند روز پس از جراحی، باید بتوانید به جای بانداژ بزرگی که روی شانه شما قرار گرفته، از چسب استفاده کنید. احتمالا برای محافظت از شانه خود به آتل یا وسیله بی حرکت کننده­ی خاص نیاز خواهید داشت. جراح در مورد مدت زمان استفاده از آتل با شما صحبت می کند.

علت التهاب تاندون شانه، پارگی و کشیدگی آن بخاطر موارد ذکر شده در مقاله می‌تواند باشد. روش های درمان برای هر یک از این موارد متفاوت می باشد. در صورتی که روش های درمان بدون جراحی برای بیماران منجر به بهبودی نشود، شدت پارگی تاندون شانه زیاد باشد و یا به دلیل فعالیت هایی که شخص انجام می دهد (مانند ورزشکاران حرفه ای) احتیاج به بالا بردن دست باشد، در این صورت پزشک جراحی را پیشنهاد می کند.