درمان شکستگی آرنج

images

هنگامی که آرنجتان را خم می‌کنید به راحتی می‌توانید نوک آن، که یک برجستگی استخوانی است و انتهای یکی از استخوان‌های ساعد به نام اولنا می‌باشد، را احساس کنید. آن نوک که اولکرانون نام دارد، مستقیماً و بدون حفاظت چندانی از سوی عضلات یا سایر بافت‌های نرم، در زیر پوست آرنج قرار گرفته است. اگر ضربه‌ای مستقیم به آرنج وارد شده یا روی آرنج خم شده زمین بخورید، این ناحیه به راحتی می‌شکند.  
 d
اولکرانون نوک استخوانی آرنج است.

آناتومی

آرنج، مفصلی متشکل از انتهای سه استخوان است و مانند یک لولا خم و راست می‌شود. این مفصل همچنین برای چرخیدن ساعد دارای اهمیت است.

بقیه اجزا آن به شرح زیر می‌باشند:

•    هومروس استخوان بازو است که بین شانه و آرنج قرار دارد.
•    رادیوس یا زند زبرین یکی از استخوان‌های ساعد است که بین آرنج و مچ دست قرار دارد.
•    اولنا یا زند زیرین استخوان دیگر ساعد است که بین آرنج و مچ دست و در کنار رادیوس قرار دارد. 

علائم و نشانه ها

از جمله علائم شکستگی آرنج می توان به موارد زیر اشاره نمود :

•    درد ناگهانی و شدید
•    ناتوانی در صاف کردن آرنج
•    تورم در ناحیه شکستگی آرنج دست
•    کبودی اطراف آرنج
•    حساسیت به لمس
•    بی‌حس شدن یک یا چند انگشت
•    احساس درد در هنگام حرکت دادن مفصل

علت ها و دلایل

2
 
A- شکستگی-دررفتگی‌های قدامی اولکرانون.

B- شکستگی-دررفتگی‌های خلفی اولکرانون

شکستگی آرنج انواع زیادی دارد. شکستگی‌های اولکرانون شایع هستند و اگرچه به صورت مجزا رخ می‌دهند (یعنی همراه با آسیب دیگری رخ نمی‌دهد)، با این حال می‌توانند بخشی از آسیب پیچیده‌تری در آرنج باشند.

شکستگی‌های اولکرانون به چند شکل رخ می‌دهند:

•    یک ضربه مستقیم: این ضربه می‌تواند ناشی از سقوط (فرود مستقیم بر روی آرنج) یا اصابت یک جسم سخت (مانند چوب بیس‌بال یا داشبورد ماشین در حین تصادف) باشد.
•    یک شکستگی غیرمستقیم: این شکستگی می‌تواند به دلیل زمین خوردن روی دستی که در حالت کشیده است رخ دهد. یعنی فرد در حالی که آرنجش کاملاً صاف است روی مچ دستش فرود می‌آید. در این حالت عضله سه سر پشت بازو به کشیده و جدا شدن اولکرانون از اولنا کمک می‌کند.

تشخیص

عموماً فردی که دچار شکستگی آرنج دست شده به اورژانس مراجعه می‌کند، زیرا آرنجش بسیار دردناک می‌شود و نمی‌تواند آن را حرکت دهد. در طول معاینه، پزشک اقدامات زیر را انجام می‌دهد:

پزشک پوست بازو و آرنج شکسته بیمار را از لحاظ وجود هرگونه پارگی یا بریدگی چک می‌کند. او جاهایی از دست را لمس می‌کند تا ببینید که آیا بیمار در ناحیه دست دچار کاهش حس شده است یا خیر. او همچنین دست بیمار را از لحاظ وجود هرگونه مشکل حرکتی چک می‌کند.

برای تأیید بروز شکستگی آرنج از عکس رادیولوژی گرفته می‌شود. همچنین بسته به قضاوت پزشک و نیز برمبنای  جاهایی که بیمار در آن‌ها احساس ناراحتی می‌کند، ممکن است از بازو، شانه، مفصل مچ دست و یا کل مچ دست عکس رادیولوژی گرفته می‌شود. کاهی اوقات این عکس‌ها وجود صدمات دیگری، مانند دررفتگی‌ها یا شکستگی‌های دیگر را آشکار می‌کنند.

راه ها و روش های درمان

در اورژانس پزشک، شکستگی آرنج را با یخ، داروی مسکن و یک آتل یا گچ و همچنین یک بند دور گردن برای ثابت نگه داشتن آرنج، درمان می‌کند.

به علاوه، نیاز یا عدم نیاز شکستگی به عمل جراحی مشخص می‌شود. البته همه شکستگی‌های اولکرانون به جراحی نیاز ندارند.

درمان بدون جراحی

در بعضی شکستگی‌های اولکرانون تنها به یک آتل و یک بند نیاز است تا در طول فرایند بهبودی آرنج ثابت نگه داشته شود. پزشک بهبودی شکستگی را به طور مداوم تحت نظر دارد، و از بیمار می‌خواهد که چند دفعه دیگر برای گرفتن عکس رادیولوژی به کلینیک مراجعه کند.

اگر پزشک پس از چند هفته مشاهده کند که هیچ قطعه استخوانی جابجا نشده است، به بیمار اجازه خواهد داد که به آرامی آرنجش را حرکت دهد. البته ممکن است برای این کار به مراجعه به فیزیوتراپ نیاز باشد.

گاهی امکان دارد که برای درمان غیرجراحی شکستگی آرنج  نیاز به استفاده طولانی از گچ یا آتل باشد. گاهی اوقات هم بعد از برداشتن گچ آرنج بسیار سفت شده و برای بازیابی توانایی حرکت دادن آن به یک دوره فیزیوتراپی نیاز خواهد بود که در بعضی از موارد از زمان استفاده از گچ نیز طولانی‌تر است.‌

اگر شکستگی جابجایی داشته باشد، ممکن است برای برگرداندن استخوان‌ها به وضعیت صحیحشان به عمل جراحی نیاز باشد.

عمل جراحی

انجام جراحی برای درمان شکستگی آرنج زمانی ضروری می‌شود که:

•    شکستگی جابجا شده باشد. از آنجا که عضلات سه سر از طریق اتصال به اولکرانون به صاف شدن آرنج کمک می‌کنند، به همین دلیل باید قطعات شکسته استخوان در وضعیت صحیحی کنار هم قرار بگیرند تا فرد بتواند آرنجش را صاف کند.

•    شکستگی باز باشد (قطعات استخوان پوست را پاره کرده باشند). از آنجا که در شکستگی‌های باز احتمال عفونت بالاتر است، در اورژانس از طریق تزریق در ورید (داخل وریدی) به بیمار آنتی‌بیوتیک داده می‌شود؛ همچنین ممکن است بیمار به تزریق واکسن ضدکزاز نیاز داشته باشد. پس از آن بیمار به سرعت به اتاق عمل برده می‌شود تا داخل بریدگی به طول کامل تمیز شود. عموماً استخوان نیز در طول همان عمل جراحی تثبیت می‌شود.

تکنیک‌های جراحی

عمل جراحی شکستگی آرنج را می‌توان تحت بیهوشی عمومی (که در آن بیمار به خواب می‌رود) یا تحت بی‌حسی موضعی (با استفاده از داروهایی مانند نووکائین که دست را بی‌حس می‌کنند)، و یا هر دو انجام داد.

در طول عمل جراحی بیمار بسته به شرایط به پشت، به پهلو یا روی شکم دراز می‌کشد. اگر بیمار روی شکم بخوابد، امکان دارد که تا چند ساعت بعد از عمل در ناحیه صورت (لب‌ها و پلک‌ها) ورم داشته باشد. این وضعیت طبیعی و موقتی است.
عموماً جراح روی پشت آرنج یک شکاف ایجاد می‌کند و سپس قطعات استخوان را دوباره در وضعیت صحیح در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. چندین راه برای ثابت نگه

داشتن استخوان‌ها در جای خود وجود دارد. معمولاً جراحان برای این کار از ابزارهای زیر استفاده می‌کنند:
•    وایر/پین
•    پیچ تنها
•    پیچ و پلاک
•    زدن بخیه در استخوان یا تاندون‌ها

3
 
همان‌طور که در شکل و عکس رادیولوژی دیده می‌شود، در یک شکستگی اولکرانون می‌توان قطعات استخوان را با روش تثبیت با استفاده از تنشن باند  (وایر و پین) در کنار یکدیگر نگه داشت.  
 
یک پیچ مغزی  هم می‌تواند استخوان‌های شکسته را در کنار یکدیگر نگه دارد.
 
برای تثبیت استخوان‌های شکسته از پیچ و پلاک نیز می‌توان استفاده کرد.

اگر قسمتی از استخوان‌ها از دست رفته باشند (مانند استخوان‌هایی که در یک تصادف از یک جراحت بیرون آمده و گم می‌شوند) یا از شدت خرد شدگی قابل ترمیم نباشند، برای شکستگی از پر کننده‌های استخوان استفاده می‌شود. پر کننده استخوان می‌تواند استخوانی از خود بیمار (که معمولاً از لگن برداشته می‌شود) یا استخوان‌هایی از یک بانک استخوان (از یک اهدا کننده) و یا یک ماده مصنوعی حاوی کلسیم باشد.
شکاف ایجاد شده معمولاً با بخیه‌ یا منگنه‌ بسته می‌شود. گاهی اوقات، روی دست بیمار یک اسپلینت (آتل) قرار داده می‌شود، البته نه همیشه.

توانبخشی

پس از جراحی، آرنج بیمار برای مدت کوتاهی در آتل یا گچ قرار می‌گیرد. بیمار می‌تواند برای احساس راحتی، دست آسیب‌دیده را با بند از گردن خود آویزان کند؛ همچنین در صورت نیاز به او داروهای مسکن داده می‌شود. معمولاً، جراح 10 تا 14 روز پس از عمل جراحی بخیه‌ها یا منگنه‌ها را می‌کشد.
اغلب، پزشک بیمار را دست کم برای مدت شش هفته از بلند کردن اجسام سنگین با دست آسیب‌دیده منع می‌کند. تمرینات حرکتی برای آرنج و ساعد باید کمی پس از عمل جراحی آغاز شوند؛ گاهی اوقات این انجام این تمرینات روز بعد از عمل شروع می‌شود.

پس از جراحی، بعضی بیماران نمی‌توانند بدون کمک آرنج آسیب‌دیده را صاف کنند؛ این وضعیت خصوصاً در روزهای اول بعد از عمل رخ می‌دهد. در این شرایط بیمار، برای صاف کردن آرنج مجبور به کمک گرفتن از دست سالم خود یا فرد دیگری می‌شود.

بهبودی کامل شکستگی اولکرانون به تلاش زیادی نیاز دارد. بیمار باید پس از شروع تمرینات آن‌ها را هر روز انجام داده و روزی چند بار تکرار کند. گاهی اوقات نیز فیزیوتراپی تجویز می‌شود.

اکثر بیماران حدوداً پس از 4 ماه به طور کامل به فعالیت‌های عادی خود (به جز ورزش و کارهای سنگین) بازمی‌گردند، البته ممکن است بهبودی کامل بیش از یک سال طول بکشد. بسیاری از بیماران گزارش می‌دهند که اگرچه عکس‌های رادیولوژی‌شان بهبودی کامل را نشان می‌دهند، اما آن‌ها 100% بهبود نیافته بلکه به مرور زمان در حال بهتر شدن هستند.